1. TED

Subiektywnie stwierdzam, że jest to najważniejsze miejsce w Internecie rozwijające umiejętność rozumienia ze słuchu. TED to platforma, na której umieszczane są przemówienia najciekawszych mówców na świecie prezentujących najciekawsze pomysły. Brzmi świetnie? Do tego wszystko można legalnie pobrać (przycisk download po prawej stronie każdego audio) w formacie mp3, mp4 – czyli wideo:)
Jeśli chcecie, możecie pobrać wideo od razu z napisami, a same filmy można oglądać używając interaktywnego skryptu.
Jak nie zgubić się w gąszczu tych wszystkich filmów? Używaj PLAYLISTY, gdzie wszystkie filmy ułożone są tematycznie.

2. Lyricstraining

A czy Ty na pewno wiesz o czym jest piosenka, którą tak uwielbiasz? Darmowa strona, która umożliwia śpiewanie karaoke w wielu językach. Piosenka poczeka na Ciebie, aż uzupełnisz lukę. Jeśli nie usłyszałaś/eś słowa – nic się nie stało – kliknij przycisk TABulacji. Możesz też sterować i “skakać” między linijkami używając przycisków ze strzałkami.

3.  ELLLO

Strona z materiałem dla uczniów przede wszystkim na niższych poziomach. Mnóstwo materiału do pobrania, z wypisanymi słowami, materiały prezentują różne akcenty, różnych ludzi mówiących w języku angielskim. Sądzę, że znajdziesz tam materiał na każdy temat.

4. Podcasty

To takie nagrania, które po subskrypcji pobierają się automatycznie na Twoje urządzenie mobilne, można też korzystać przez komputer, ja najbardziej lubię używać:

OVERCAST (IOS)
Podbay (Komputer)
Podcast Addict (Android – komórka)

A co z tym robić? Słuchać na telefonie zamiast muzyki, dzięki temu, że nowe audycje pobierają się automatycznie, mamy sprawę ułatwioną, bo zawsze coś nowego na nas czeka:)

5. ELSVIDEO

Strona ma już swoje lata, ale nadal pojawiają się nowe filmy wideo z ćwiczeniami sprawdzającymi rozumienie ze słuchu. Różnorodna tematyka, mi bardzo ładnie wychodziły na zajęciach fragmenty z Ulicy Sezamkowej:)

6. FISZKOTEKA

Czy Fiszkoteka dla uczniów indywidualnych czy wersja szkolna jest niezawodna jeśli chodzi o naukę słownictwa i tworzenie z tych słówek kursów mp3. Funkcjonalność ta pozwala na generowanie dowolnej ilości audio kursów, które można odtwarzać jak zwykły utwór muzyczny – i powtarzać za lektorem słowa.

7. BBC’s 6 Minute English

Bardzo ciekawe, krótkie wywiady czy opowieści na otaczające nas tematy. Każde nagranie można pobrać w formacie mp3, dodatkowo, każde nagranie wyposażone jest w pytania sprawdzające rozumienie i handout z transkrypcją.

8. ELS-LAB

Strona z materiałami dla uczniów na poziomach od najniższego do średniozaawansowanego. MNÓSTWO tematów, do każdego listeningu dodane są zamknięte ćwiczenia sprawdzające rozumienie. Minus za bardzo staroświecki wygląd.

9. Dramatised Audiobook

To taki audiobook, którego lepiej się słucha, bo zamiast lektora mamy głosy aktorów, którzy czasem naprawdę wczuwają się w role. W powyższym linku użyłam Agathy Chritie, polecam poszukać swoich typów dopisując dramatised audiobook po tytule w wyszukiwarce youtuba:)

10. ENGVID

Strona, na której kiedyś były lekcje języka angielskiego, teraz rozrosła się w wielki projekt edukacyjny. Można odnaleźć tam filmy wideo prawie na każdy temat. Wszystkie materiały są po angielsku, a zrozumienie lekcji – rozumienie ze słuchu – weryfikowane jest poprzez QUIZ (przycisk znajduje się pod okienkiem z filmem)

11. 5 minute-lectures

5-minutowe, krótkie wykłady, zwięźle i na temat.

12. Breaking News English

Jak to się mówi, stare, ale… No więc, wyglądem może nie powala na kolana, ale jest tam dużo materiałów, również do pobrania, ćwiczeń do wykonania  (polecam po przesłuchaniu i przeczytaniu tekstu tryb NO LETTERS). Plik audio można pobrać i zeszyt ćwiczeń, który kiedyś był bardzo długi i nieatrakcyjny – teraz się skrócił do formy dwustronnej – bardziej strawnej. Jest też nowa możliwość wybrania poziomu ćwiczeń.

13. British Council Materials

Mnóstwo materiału od BC: podcasty, ścieżki mp3, ćwiczenia, zadania, a wszystko z możliwością pobrania.

Ćwiczenia nawet dość interaktywne, ciekawie przygotowane, materiał audio przystosowany też do bardzo niskich poziomów.

14. VOA

Tym razem American English, mnóstwo materiałów do odsłuchania, programy, wiadomości. Zwróćcie uwagę na zakładkę video – tam znajdują się bardzo ciekawe nagrania z subtitles. Na górze macie zakładkę z podziałem na poziomy, warto się przyjrzeć.

15. NewsInLevels

Wiadomości – każdy kawałek przedstawiony na 3 poziomach, ćwiczenia typu “read along” – uczniowie słuchają i mogą czytać razem z lektorem. Polecam też próby przechodzenia na wyższy poziom, od najniższego z rozumieniem coraz trudniejszego tekstu. Ciekawy pomysł na stopniowanie trudności.

16. Coursera

Coursera to MOOC, czyli otwarty kurs online, gdzie zupełnie za darmo mamy dostęp do wielu uniwersyteckich kursów – w tym materiałów wideo – wykładów. Polecam pobrać aplikację na telefon i oglądać wykłady (można je zapisać, aby korzystać bez dostępu do internetu) w dowolnym miejscu.

17. EdX

Kolejny MOOC, zasady te same co w Coursera, ja jestem jednak wśród zwolenników Coursera, na edX mamy więcej kursów programistycznych, informatycznych, może dlatego gorzej się tam odnajduję:)

18. RSA Audio i RSA Video

Mnóstwo materiałów audio i wideo, można pobierać, zapisywać, rozprowadzać elektronicznie bez naruszania praw autorskich. Polecam:)

19. WARMUPSFOLLOWUPS

Bardzo ciekawa strona, na której znajdziemy mnóstwo warm-upów opartych o krótkie fragmenty filmów. Wszystko opatrzone jest notatkami dla lektora – listą pytań i mini lesson planem. Jest też wyszukiwarka tematów, co bardzo ułatwia korzystanie.

20. ManyThings

Strona z materiałami do pobrania i czytania typu “read along stories”, czyli teksty są czytane dość wyraźnie, tak aby uczeń mógł spokojnie nadążyć i czytać z lektorem. Wszystkie nagrania można pobrać w formacie mp3.